Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

9-11 listopada 2018 – wspólne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości

2018-10-31

Gazeta w Choroszczy

11 listopada 2018 r. po raz kolejny będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Tym razem jest to piękna, okrągła rocznica jako że w tym roku przypada 100-lecie odzyskania przez Naród Polski niepodległości.

W przeszłości dnia 11 listopada 1918 r. spełnił się sen rzeszy pokoleń Polaków - ten sen był o tym, aby Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, germanizacji, rusyfikacji oraz po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata. Rok 2018 stał się, na mocy uchwały Sejmu i Senatu RP rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.

 

Odzyskanie niepodległości przez Polskę dokonało się dzięki walce pełnej poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Ojcowie Niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński – mimo dzielących ich wszelkich różnic ideowych, stawiali sobie za cel Polskę niepodległą, choć reprezentowane przez nich obozy polityczne obierały różne drogi odzyskania wolności i w sposób odmienny sobie ową niepodległość wyobrażały. Miejmy nadzieję, że w tym - jakże szczególnym okresie - weźmiemy wszyscy z nich przykład i Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

 

GMina Choroszcz również będzie świętować ten wspaniały Jubileusz. Pomiędzy 9-11 listopada 2018 r. będą organizowane wydarzenia, które uświetnią tę datę.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w choroszczańskich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które przygotowaliśmy.

 

PROGRAM OBCHODÓW:


9 LISTOPADA 2018 (piątek)


16:30 – Turniej strzelecki z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
(
miejsce: Strzelnica w Zespole Szkół w Choroszczy, ul. Powstania Styczniowego 26a)

Obchody, jak co roku, nie mogłyby się obejść bez turnieju strzeleckiego, dlatego też dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w piątek 9 listopada na strzelnicy sportowej działającej w Zespole Szkół w Choroszczy odbędzie się Turniej Strzelecki o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „SKAŁA”.

 

19:00 – Finisaż wystawy „Twórcy Niepodległej – 100-lecie odzyskania Niepodległości” – inauguracja obchodów
(
miejsce: galeria Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)

„Twórcy Niepodległej” jest wystawą przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. M-GCKiS w Choroszczy jest partnerem akcji, w której biorą udział 22 miasta, gminy oraz instytucje. Będzie to doskonała okazja do wymiany poglądów dla wszelkich miłośników historii.

 

10 LISTOPADA 2018 (sobota)


17:00 – „Chłopcy w niebieskich mundurach” – Spotkanie z Markiem Gajewskim
(
miejsce: Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy i Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy serdecznie zapraszają na spotkanie z Markiem Gajewskim, kustoszem Muzeum Wojska w Białymstoku, który wygłosi odczyt pn. „Chłopcy w niebieskich mundurach” – początki policji w Wolnej Polsce, w regionie oraz całym kraju.

 

19:00 – „Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania Niepodległości”

„Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania Niepodległości” to akcja, którą organizuje Stowarzyszenie Rekonstruktorów „Grupa Wschód”. Jej celem jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. Chcemy pokazać, że w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości Polacy pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej.

 

11 LISTOPADA 2018 (niedziela)


9:30 – Msza Święta za Ojczyznę
(
miejsce: kościół Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana w Choroszczy)

Msza święta w intencji ojczyzny w kościele Parafii Rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana w Choroszczy.

 

10:30 – Obchody pod Pomnikiem na Rynku 11 Listopada

Bezpośrednio po mszy w choroszczańskim kościele odbędzie się uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości na odnowionym Rynku 11 Listopada z udziałem władz samorządowych, delegacji zakładów pracy i organizacji społecznych oraz licznych pozostałych środowisk patriotycznych. Wówczas nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika, a także wmurowanie Kapsuły Czasu z wiadomościami dla przyszłych pokoleń choroszczan.

 

16:00 – „Śpiewać każdy może” – spotkanie w remizie OSP
(
miejsce: remiza OSP w Choroszczy)

W murach strażnicy OSP w Choroszczy o godzinie 16:00 rozpocznie się, już po raz piąty, Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej pn. „Śpiewać każdy może”. Jest to wspaniała okazja do wspólnego świętowania patriotycznych obchodów w formie muzycznej. Wstęp wolny!

 

19:00 – „Niepodległa – nasz Dom” – koncert zespołu Rytmy Czasu oraz promocja płyty
(
miejsce: aula Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)

Latem tego roku zespół Rytmy Czasu wydał kolejną płytę pt.: „Niepodległa – nasz Dom”, która jest hołdem w stulecie odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Płytę nagrano w latach 2017-2018 w WEM Studio w Białymstoku.

 

Nagranie materiału zostało sfinansowane ze składek zespołu. Wydanie płyty było możliwe dzięki uprzejmości Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego oraz ze środków Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Dwupłytowe wydanie abumu ukazało się dzięki wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku w ramach programu Pomost dla Niepodległej.

 

Na płycie znalazły się utwory takie jak: „Wojenko wojenko”, „Czym Ojczyzna jest”, „Żołnierzu panienko”, „Nadziejo – to ty”, „Polskie skrzydła”, „Kiedy rozum śpi”.

 

Koncert zespołu będzie idealną okazją do zapoznania się z nową płytą jak i świetnym podsumowaniem choroszczańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na uczestników koncertu będzie czekać do nabycia płyta zespołu.

 

Wydarzenie to organizowane jest w ramach programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

 

***

Zapraszamy do wzięcia udziału w choroszczańskich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości!