ASF i HPAI – aktualizacja informacji

Poniżej przedstawiamy aktualizację informacji z dn. 17 maja br. Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku, na temat ASF i wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI (podtyp H5N8).

Ilustracja do artykułu PIW.jpg

Aktualizacja 2021-05-17

Wysoce zjadliwa grypa ptaków – HPAI

U dzikiego ptaka na terenie powiatu białostockiego potwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI).

Strefa zakażenia obejmuje: gminę Zawady (pow. białostocki), gminę Trzcianne (pow. moniecki) i gminę Wizna (pow. łomżyński).

Na obszarze gmin Zawady, Trzcianne i Wizna posiadacze drobiu muszą wprowadzić wzmocnione środki bioasekuracji poprzez: stosowanie wskazanych, przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii, środków dezynfekcyjnych przy wejściach i wyjściach z obiektów, w których utrzymywany jest drób;  stosowanie przez osoby wchodzące do obiektów, w których utrzymywany jest drób, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym obiekcie;  stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do obiektów, w których utrzymywany jest drób;  prowadzenie ewidencji wszystkich osób odwiedzających gospodarstwo oraz pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa.

Na obszarze w/w gmin zakazuje się przemieszczania przez ludzi ptaków dzikich oraz produktów pochdozących od tych ptaków i z tych ptaków.

Link do Rozporządzenia Wojewody nr 3/2021 z dnia 10.05.2021 r.

Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii
uzgodnione z PIWet – PIB Puławy oraz IZ PIB ZD Kołuda Wielka,
dotyczące tymczasowych minimalnych zasad bioasekuracji przy udostępnianiu wybiegów dla stad gęsi reprodukcyjnych i rzeźnych,
w związku z sytuacją epizootyczną spowodowaną wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) u drobiu i dzikiego ptactwa:

  1. Co do zasady, stada gęsi powinny być utrzymywane w gospodarstwie w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami oraz innym drobiem utrzymywanym w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych.
  2. Jeżeli nie jest możliwe utrzymywanie gęsi w sposób wskazany w pkt 1, w przypadku korzystania z wybiegów należy ograniczyć ryzyko kontaktu bezpośredniego i pośredniego z dzikimi ptakami, uwzględniając następujące kryteria:
    • dozór właścicielski,
    • ściółka,
    • wypuszczanie dobowe w sposób kontrolowany po uprzednim sprawdzeniu otoczenia  gospodarstwa i wybiegu,
    • dokumentowanie czynności przez posiadacza zwierząt.  
  3. Wybieg dla gęsi powinien być ogrodzony.
  4. Powierzchnia wybiegu powinna wynosić:
    • co najmniej 0,5 m2 na sztukę w przypadku gęsi reprodukcyjnej,
    • maksymalnie 19 kg na 1 m2 – dla młodych gęsi rzeźnych.
  5. Przed wypuszczeniem gęsi na wybieg należy uprzednio przeszukać teren wybiegu jak również jego bezpośredniego otoczenia oraz otoczenia gospodarstwa w odległości 250m, celem wykrycia zwłok dzikiego ptactwa lub konających dzikich ptaków, a w przypadku ich ujawnienia – nie wypuszczać gęsi na wybieg oraz niezwłocznie poinformować powiatowego lekarza weterynarii celem pobrania prób do badań laboratoryjnych w kierunku HPAI.
  6. Teren wybiegu powinien zostać odkażony przy użyciu środka dezynfekcyjnego przed każdym wypuszczeniem gęsi.
  7. Ściółka stosowana na wybiegu powinna pochodzić z miejsca, w którym składowana jest w sposób skutecznie zabezpieczający przed  kontaktem z dzikim ptactwem, a jeżeli nie jest to możliwe – wyłącznie po jej uprzednim odkażeniu środkiem dezynfekcyjnym. 
  8. Teren wybiegu dla gęsi powinien być zaopatrzony w odpowiednią liczbę skutecznych odstraszaczy przed dzikimi ptakami (np. dźwiękowe, wizualne).
  9. Wypuszczanie gęsi na wybieg powinno odbywać się w określonych godzinach w ciągu dnia (między godz. 10.00 a 16.00). Nie należy wypuszczać gęsi w godzinach wczesno porannych i wieczornych.
  10. Pojenie i karmienie gęsi na wybiegu jest zabronione.
  11. Powinno być zakazane stosowanie zielonki do karmienia gęsi.
  12. W przypadku, gdy na terenie wybiegu znajdują się zbiorniki wodne (np. staw, jezioro, rzeka), należy uniemożliwić gęsiom dostęp do nich.
  13. Posiadacz zwierząt powinien prowadzić codzienną dokumentację prowadzonych czynności w powyższym zakresie. Dokumentacja powinna uwzględniać osoby odpowiedzialne za wdrażanie zasad bioasekuracji i ich weryfikację, informację dotyczącą rodzaju i ilości zużytych środków dezynfekcyjnych, informacjami o ewentualnych awariach i naprawach wykonywanych na terenie wybiegów oraz wszelkimi stwierdzonymi na terenie wybiegu anomaliami, np. stwierdzenie jakichkolwiek objawów klinicznych lub upadków gęsi, a także gromadzenia się  w okolicy gospodarstwa dzikich ptaków i występowania u nich jakichkolwiek objawów chorób, przede wszystkim osłabienia czy padnięć.
  14. W przypadku stwierdzenia objawów wskazujących na podejrzenie wystąpienia HPAI u gęsi (wzrost śmiertelności, nagła wybroczynowość, objawy neurologiczne) lub objawów, w stosunku do których nie można ustalić jednoznacznej diagnozy, należy niezwłocznie  powiadomić powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej, albo organ samorządu terytorialnego (wójt, burmistrz, prezydenta miasta). 

ASF

Ulotka informacyjna - infografika - opis treści w tekście

W związku z sezonem zwiększonego ryzyka transmisji wirusa ASF do gospodarstw oraz intensywnych prac polowych prosimy wszystkich hodowców świń o bezwzględne przestrzeganie wymagań w zakresie bioasekuracji gospodarstw w których utrzymywana jest trzoda chlewna, a każdy przypadek padnięcia świń lub wystąpienia niepokojących objawów przekazywanie do urzędowego lekarza weterynarii lub bezpośrednio do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku.


W przypadku prac polowych wykonywanych w miejscach bytowania/przebywania dzików, natychmiastowe zgłaszanie przypadków znalezienia dzików padłych.


Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku przypomina również o obowiązku uzyskania pozwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku przypomina również o obowiązku uzyskania pozwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku na każde przemieszczenie świń (do stada/ze stada, do rzeźni). Właściciel gospodarstwa zobligowany jest również do posiadania świadectwa zdrowia zwierząt dla każdego przemieszczenia trzody chlewnej, wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii.


Szczegółowe informacje na temat zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących świnie pod kątem możliwości wprowadzenia wirusa ASF do stada (BIOASEKURACJA), jak również aktualny stan prawny w zakresie afrykańskiego pomoru świń znajdują się na stronach internetowych Głównego Lekarza Weterynarii (https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/informacje-dla-hodowcow), Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (http://www.piwet.pulawy.pl w zakładce aktualności – Afrykański pomór Świń) oraz na stronie internetowej Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku (https://www.piwbial.pl/asf.html).

Oznaczanie obszarów zagrożonych ASF

W dniu 21 kwietnia 2021 r. decyzja wykonawcza Komisji nr 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich utraciła moc i została zastąpiona rozporządzeniem wykonawczym Komisji (RWK)  2021/605 ustanawiającym szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

W załączniku I do ww. rozporządzenia określone zostały obszary objęte ograniczeniami I, II i III, które odpowiadają dotychczasowym:

  • Obszar objęty ograniczeniami I stanowi dotychczasowy obszar ochronny,
  • Obszar objęty ograniczeniami II stanowi dotychczasowy obszar objęty ograniczeniami,
  • Obszar objęty ograniczeniami III stanowi dotychczasowy obszar zagrożenia.

Ponadto, w dn. 27 kwietnia br. opublikowane zostało rozporządzenia wykonawcze zmieniające zasięg regionalizacji, określony w załączniku I do ww. rozporządzenia.  

W ramach uzgodnień z Komisją Europejską wynegocjowano, że niektóre obszary wymienione dotychczas w cz. III załącznika do decyzji 2014/709/UE zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II. Przeniesienie obszarów dotyczy gmin  w powiecie ostródzkim i oleckim.

Wynegocjowano także zmniejszenie zasięgu obszaru objętego ograniczeniami II w woj. mazowieckim, podlaskim oraz wielkopolskim, poprzez przeniesienie tych obszarów do obszaru objętego ograniczeniami I.

Jednocześnie, w związku z wejściem w życie nowych przepisów zmieni się oznaczenie barwne obszarów na mapie udostępnionej na stronie internetowej GIW w celu ujednolicenia kolorystyki z mapą KE, dostępnej pod linkiem: https://ec.europa.eu/food/animals/animal-diseases/control-measures/asf_en

Aktualna regionalizacja w państwach członkowskich UE: https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/animals/docs/ad_cm_asf_zoning_map_post-20210421.pdf .

Obecnie będzie stosowana następująca kolorystyka na mapie GIW obszarów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji 2021/605: 

  • Obszar objęty ograniczeniami I będzie oznaczony kolorem niebieskim (dawniej: obszar ochronny - strefa żółta),
  • Obszar objęty ograniczeniami II będzie oznaczony kolorem różowym (dawniej: obszar objęty ograniczeniami - strefa czerwona),
  • Obszar objęty ograniczeniami III będzie oznaczony kolorem czerwonym (dawniej: obszar zagrożenia - strefa niebieska).

Wysoce zjadliwa grypa ptaków – HPAI

W związku z potwierdzeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8 u ptaka dzikiego (myszołowa zwyczajnego – Buteo buteo) na terenie powiatu białostockiego, gm. Zawady, informujemy o zwiększonym ryzku wystąpienia i zagrożenia rozprzestrzeniania się tej choroby na terenie naszej gminy, apelujemy do hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, w tym zasad przestrzegania bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizując ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstw.

Wykaz środków które muszą być bezwzględne stosowane w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków:

  1. Zakazuje się:
  • pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
  • wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
  1. Nakazuje się:
  • utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami,
  • utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
  • przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
  • karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bez wybiegowym,
  • stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym budynku - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bez -wybiegowym,
  • stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich,
  • oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
  • powstrzymanie się przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,
  • dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności,
  • zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

Posiadacz drobiu zawiadamia organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych:
1) zwiększonej śmiertelności;
2) znaczącego spadku pobierania paszy i wody;
3) objawów nerwowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
4) duszności;
5) sinicy i wybroczyn;
6) biegunki;
7) nagłego spadku nieśności.

Aktualne informacje na temat grypy ptaków można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-drobiu-przed-grypa-ptakow

Ponadnormatywne upadki sugerujące wystąpienia grypy ptaków  należy zgłaszać powiatowemu lekarzowi weterynarii pod nr tel. 85 6516746 w. 113.

Powrót na początek strony