Pryszczyca na Węgrzech i na Słowacji – u nas wciąż profilaktyka

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku informuje o wystąpieniu kolejnych ognisk pryszczycy na terytorium Unii Europejskiej, tj. na terytorium Węgier i Słowacji. W związku aktualną sytuacją epizootyczną w zakresie występowania pryszczycy w Europie oraz stale rosnącym zagrożeniem zawleczenia tej choroby do Polski, informuje o koniecznych zaleceniach i apeluje o stosowanie się do nich.

disinfectant-5093503_1280.jpg

W związku z wystąpieniem kolejnego ogniska pryszczycy (FMD) na terytorium Unii Europejskiej, tj. po Węgrzech  – na terytorium Słowacji (w 3 gospodarstwach położonych w okresie Dunajska Streda, tj. na obszarze zagrożonym ustanowionym w promieniu 10 km wokół ogniska FMD stwierdzonego na terytorium Węgier), PLW informuje, iż wdrożono natychmiastowe działania związane z likwidacją choroby. Ponadto, PLW informuje o publikacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21marca 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę. Rozporządzenie obowiązuje od 22 marca 2025 r. Dostępne jest pod linkiem: https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku zaleca dokonywanie szczegółowej weryfikacji sposobu przeprowadzania dezynfekcji oraz wykorzystywanych produktów biobójczych używanych do odkażania pomieszczeń oraz środków transportu do przewozu zwierząt. Wybierając środek do dezynfekcji, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 - spektrum działania na drobnoustroje – produkt powinien wykazywać działanie wirusobójcze;

- zakres temperatur – środek dezynfekcyjny powinien być skuteczny zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze w budynku;

- bezpieczeństwo działania środka dezynfekującego – produkt powinien być biodegradowalny, nie wymagający spłukiwania, nie powinien korodować z elementami wyposażenia;

- zakres stosowania – produkt powinien służyć do dezynfekcji budynków, wyposażenia, ziemi wokół budynku, samochodów, obuwia, mat dezynfekcyjnych i basenów przejazdowych.

Należy pamiętać, że dezynfekcję obiektów inwentarskich należy przeprowadzać w systemie pomieszczenie puste-pełne oraz dbać o codzienne rutynowe działania, takie jak: dezynfekcja rąk, obuwia pojazdów itd. W przypadku konieczności zachowania szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu biobójczego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób je stosujących czy zwierząt przybywających w pomieszczeniach, w których produkty stosowano, a także środowiska (wody, gleby) – właściwym jest nawiązanie kontaktu z profesjonalną firmą prowadzącą dezynfekcję.

Wykaz produktów biobójczych dopuszczonych do stosowania na terytorium Polski dostępny jest na stronie internetowej Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: https://www.gov.pl/web/urpl/wykazproduktow-biobojczych3 oraz w biuletynie informacji publicznej pod adresem: https://www.gov.pl/web/urpl/wykaz-produktowbiobojczych2.

Produkty biobójcze przeznaczone do stosowania w higienie weterynaryjnej należą do grupy produktowej PT3 i są przeznaczone do utrzymania higieny weterynaryjnej w miejscach hodowli, przetrzymywania i transportu zwierząt. Każdorazowo, przed dokonaniem wyboru produktu biobójczego do celów dezynfekcyjnych, należy upewnić się, że dany preparat wykazuje działanie wirusobójcze, a w przypadku profilaktyki antypryszczycowej, nie jest wytworzony na bazie środków jodoforowych, fenolu czy czwartorzędowych związków amonowych. Informacja ta zawarta jest w ulotce produktu biobójczego lub w materiałach informacyjnych towarzyszących danemu produktowi. Produkty biobójcze należy stosować ściśle według wskazań producenta.

Fot. www.pixabay.com

 

Powrót na początek strony