Sezon grzewczy tuż-tuż – czy masz sprawny komin?

W związku z sezonem grzewczym 2020/2021, Krajowa Izby Kominiarzy przypomina właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Ilustracja do artykułu 6502317017_fc77cf901b_c.jpg

Komin (przewód kominowy) jest bardzo istotnym elementem budynku. Choć zajmuje tylko niewielką powierzchnię obiektu, jeśli jest niesprawny i niewłaściwie eksploatowany, może też być niezwykle groźny. Mowa tu szczególnie o pożarze sadzy: w nieczyszczonym, niewłaściwie eksploatowanym kominie temperatura palącej się sadzy przekracza nawet 1000 stopni Celsjusza! Taka sytuacja jest potężnym zagrożeniem dla mieszkańców. Państwowa Straż Pożarna każdego roku rejestruje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2019 odnotowano (stan na dzień 10.09.2020):

  • 15 196 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe,
  • 249 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe,
  • 562 pożary od urządzeń na paliwa gazowe.

Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, tzw. czadem. W sezonie ogrzewczym 2019/2020 Państwowa Straż Pożarna odnotowała (stan na dzień: 10.09.2020): 3 074 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w wyniku tego 1 447 osób zostało poszkodowanych, a aż 37 ofiar poniosło śmierć.

Mając powyższe na względzie, Krajowa Izba Kominiarzy wspiera kampanię edukacyjno-informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃTWA!”, prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną. I uczula oraz przypomna: kominy – instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalności, lecz główna zasada bezpieczeństwa, która zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA!

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków, właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki. Kontrola ma doprowadzić do zniwelowania sytuacji, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem. Nawet „tylko” usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych – ale wykonywane regularne przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza obiekt przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.

Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

1) z palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej 1 raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) z palenisk opalanych paliwem stałym (niewymienionych w pkt. 1) — co najmniej 1 raz na 3 miesiące;

3) z palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym (niewymienionych w pkt. 1) — co najmniej 1 raz na 6 miesięcy;

4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej 1 raz w roku, jeżeli większa częstotliwości nie wynika z warunków użytkowych.

Warto pamiętać, że w przypadku pożaru lub zaczadzenia, brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów, może stanowić podstawę odmowy poszkodowanemu właścicielowi obiektu wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Na podst. mat. org/UM
Fot. www.foter.com

Powrót na początek strony