Uzależnione od alkoholu kobiety – mogą znaleźć pomoc w Choroszczy

15 kwietnia 2021 roku obchodzimy światowy dzień trzeźwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o zrezygnowanie w tym dniu ze spożywania alkoholu. Polska również ustanowiła dzień trzeźwości – jest to pierwszy poniedziałek poprzedzający Wielkanoc. W 2021 roku dzień ten wypadł 29 marca. Niezależnie jednak czy kwiecień czy marzec – każda okazja jest dobra, by uzależnionym wskazywać narzędzie i miejsca, w których uzyskać mogą pomoc. A w Choroszczy – mogą.

Ilustracja do artykułu stop-shy-cover-hide-color-girl-female-lady.jpg

Jeśli: zastanawiasz się czy dotyczy Cię problem uzależnienia od alkoholu? Widzisz lub masz siostrę, koleżankę, znajomą, znasz kogoś, kto zmaga się z tym nałogiem? Masz wątpliwości czy terapia jest dobrym rozwiązaniem? Nie wiesz, jak sobie radzić z osobą uzależnioną? Nie masz pojęcia jak pokonać nałóg? Jesteś osobą doświadczającą przemocy i trudno Ci z tym żyć? Potrzebujesz wsparcia? Nie wahaj się – szukaj pomocy. Znajdziesz ją w Gminie Choroszcz.

Źródła podają, że wśród populacji Polaków, ok. 1 mln to ludzie uzależnieni. Wśród nich 20% stanowią kobiety, i to w różnym wieku i o różnym poziomie wykształcenia. Ostatnie kilka lat to także wzrost liczby kobiet uzależnionych w wieku emerytalnym.

Do niedawna problem alkoholowy wśród kobiet był tematem tabu. Kobiecy alkoholizm to wstydliwa choroba. Kobiety nie chcą się leczyć, a kiedy już trafiają do szpitala, ich stan zdrowia jest często katastrofalny. Po kilku latach intensywnego picia (u mężczyzn – po kilkunastu latach) cierpią na padaczkę, polineuropatię i marskość wątroby. Czasami uzależnieniu od alkoholu towarzyszy nadużywanie leków uspokajających, zdarza się, że i narkotyków. Oczywiście, to nie koniec kłopotów. Decyzja o podjęciu terapii jest wymuszona groźbą utraty dzieci, brakiem pracy, długami bądź przymusem sądowym.

Alkohol coraz bardziej demokratyzuje się, ale nie ma nic wspólnego z równouprawnieniem. Mężczyźni piją więcej niż kobiety, wcześniej uzależniają się od alkoholu, cierpią na więcej problemów wynikających z nałogu i z powodu picia dotyka ich więcej powikłań somatycznych. Mężczyźni uzależnieni od alkoholu umierają wcześniej niż kobiety, a czas przeżycia od pierwszej hospitalizacji jest u nich zwykle krótszy niż u kobiet. Tymczasem kobiety próbują dorównać mężczyznom, także w tej dziedzinie. Statystyki pokazują, że odsetek kobiet uzależnionych od alkoholu wzrasta. Kobiety są bardziej podatne na somatyczne następstwa picia alkoholu, częściej stwierdza się u nich choroby somatyczne i zaburzenia psychiczne, tj. depresje, fobie czy uzależnienie od leków. Alkohol je rujnuje, ponieważ nawet nie tyle nadużywanie, ile samo picie powoduje, że powikłania zdrowotne i umieralność z powodu alkoholu wzrastają szybciej niż częstość występowania wśród nich alkoholizmu.

Kim są kobiety-alkoholiczki? Stereotypowe postrzeganie kobiety-alkoholiczki rysuje obraz osoby zepsutej moralnie i zaniedbującej swoje powinności społeczne, tymczasem nie zawsze jest to wizerunek prawdziwy. Statystki ukazują, że:
- kobiety pijące nałogowo, będące w wieku 18-25 lat utożsamiane są z subkulturami młodzieżowymi, z pochodzeniem z rodzin patologicznych, ale też i z tzw. dobrych domów;
- będące w wieku 26-35 lat – to zwykle osoby o nieustabilizowanej sytuacji życiowej, samotne i usilnie poszukujące partnera, rozwiedzione, porzucone, zdradzone;
- dotknięte przez przemoc fizyczną, seksualną bądź psychiczną;
- żony i matki, które nie potrafią rozwiązać konfliktów w małżeństwie albo są przeciążone obowiązkami;
- gospodynie domowe zmęczone monotonią życia;
- kobiety ubogie, niewykształcone, o bardzo skromnych środkach do życia, mające pijącego męża;
- kobiety-alkoholiczki to także osoby wykształcone, z sukcesem zawodowym;
- kobiety pracujące w męskich zawodach;
- pijące razem z mężem;
- osoby publiczne: piosenkarki, aktorki.

Dlaczego kobiety piją? Odpowiedzi jest wiele:
- by uciec od życiowych koszmarów;
- bo zrobiły karierę zawodową kosztem życia osobistego;
- nie radzą sobie ze stresem, przepracowaniem, stawianymi wymaganiami;
- sięgają po kieliszek z powodu obniżonego nastroju, stanów lękowych;
- kobiety w wieku przekwitania, które uważają, że przeżyły życie, że wszystko jest już poza nimi i nic ciekawego się nie zdarzy; zapijają przemijający czas, a także rozmaite straty, np. męża, dziecka, zdrowia, pracy;
- leczą alkoholem dolegliwości związane z przełomem hormonalnym, bezsennością, niepokojem czy problemami zawodowymi.

Problemy kobiet wynikające z nadużywania alkoholu są specyficzne – to przede wszystkim:

  • zaburzenia psychiczne, głównie: depresja, fobia, somatyzacja, a także obniżona samoocena, poczucie samotności;
  • uszkodzenia mózgu: kobiety bardziej niż mężczyźni podatne są na alkoholowe uszkodzenia mózgu;
  • rak piersi: gros danych wskazuje, że picie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi,
  • marskość wątroby: procesy biochemiczne zachodzące w organizmie kobiety podczas picia alkoholu powodują większe ryzyko destrukcji tkanek;
  • zaburzenia seksualne: zaburzenia natury seksualnej mogą być czynnikiem zwiększającym ryzyko picia, a następnie nadużywania alkoholu, ale też odwrotnie: picie może być przyczyną zaburzeń seksualnych;
  • doświadczanie przemocy fizycznej: kobiety leczące się z powodu alkoholizmu, częściej niż inne, mają za sobą doświadczanie przemocy ze strony partnera.

Czy kobietom-alkoholiczkom można pomóc? Oczywiście, że tak. Na terenie Gminy Choroszcz funkcjonują placówki, które świadczą specjalistyczną pomoc osobom, które przeżywają trudności związane z uzależnieniami.

Na przykład w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choroszczy funkcjonuje Punkt Konsultacyjny Uzależnień (PKU), który oferuje pomoc mieszkańcom Gminy potrzebującym konsultacji w zakresie uzależnień. WAŻNE: PKU pomaga zarówno osobom uzależnionym, a także ich rodzinom. Punkt świadczy bezpłatne poradnictwo, a porady udzielane są przez certyfikowanych specjalistów uzależnień. Szczegółowe informacje na temat udzielanej pomocy można uzyskasz w M-GOPS w Choroszczy, ul. Dominikańska 2, tel. 85 713 22 23.

Również w Szpitalu w Choroszczy funkcjonuje Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Kobiet (COTUAK), tel. 85 719 10 91, w.: 258, 318, 373. Jest on przygotowany dla kobiet uzależnionych od alkoholu, leków i innych substancji psychoaktywnych. W terapii bierze się pod uwagę problemy leżące u podłoża uzależnienia i zaburzeń współtowarzyszących, a także traumatyczne wydarzenia, tj. strata bliskiej osoby, przemoc fizyczna, psychiczna czy seksualna. Terapeuci-specjaliści pracują z emocjami pacjentek np. w obszarze wstydu, a w dalszym etapie – poczucia winy i złości. Praca opiera się również na wzmacnianiu kompetencji i zasobów kobiety oraz nad gotowością do zmiany.

Przed podjęciem terapii, konieczne bywa „odtrucie”, które odbywa się w Oddziale Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych choroszczańskiego szpitala. Po tak rozpoczętym leczeniu, następuje 7-8 tygodni psychoterapii, prowadzonej pod opieką specjalistów. Każda pacjentka ma indywidualną terapeutkę. Podczas pobytu w szpitalu, zapewniony jest program dostosowany do potrzeb i możliwości poszczególnych pacjentek; proces przebiega w przyjaznej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa. Oddział zapewnia również całodobową opiekę lekarza i pielęgniarki, pełne wyżywienie w ramach NFZ. WAŻNE: do COTUAKu przyjmowane są również pacjentki nieubezpieczone (nie płacą za pobyt), od 18. roku życia. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego.

Kobietom trudniej jest zdefiniować swój problem, a jeszcze trudniej jest zdecydować się na podjęcie terapii. Ma na to wpływ silnie zaznaczone poczucie wstydu i winy, obawa przed stygmatyzacją oraz trudności w oderwaniu się od obowiązków rodzinnych. Uzależnione kobiety dużo dłużej ukrywają swój problem i wstydzą się prosić o pomoc. Nie ma jednak na co czekać, im wcześniej podejmiemy leczenie, tym łatwiej unikniemy nieodwracalnych szkód zdrowotnych, start rodzinnych i społecznych. Kobieto, nie bój się szukać pomocy!

Na podst. mat. COUTAK/UM
Fot. www.foter.com

Powrót na początek strony