Choroszcz solidarna z Ukrainą

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, w imieniu Społeczności Gminy Choroszcz: Mieszkańców, jak również Radnych Miejskich, 24 lutego br. przesłał wyrazy głębokiego współczucia oraz troski w związku z brutalnym naruszeniem integralności Państwa i suwerenności Narodu Ukraińskiego. List solidarności skierował na ręce przedstawicieli władz miasta Horochowa na Ukrainie – partnerskiego miasta Choroszczy.

4.JPG

Przypomnijmy, Choroszcz w 2015 roku podpisała porozumienie o współpracy z Horochowem na Ukrainie. Akt ten miał miejsce 14 stycznia 2015 roku w Letniej Rezydencji Branickich w Choroszczy. Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego – po stronie polskiej, oraz Wiktora Godika, mera Horochowa – po stronie ukraińskiej.

W ramach współpracy Choroszcz wielokrotnie gościła ukraińskich samorządowców, jak również ukraińską młodzież i dzieci, np. podczas turniejów sportowych. Choroszczanie, w tym młodzież szkolna, także kilkukrotnie wyjeżdżała z rewizytami do kolegów z Horochowa. W 2018 roku Gmina Choroszcz wraz z organizacjami senioralnymi pozarządowymi zorganizowała zbiórkę i transport paczek na rzecz potrzebujących dzieci na Ukrainie ph. „Listy do Mikołaja dla dzieci z Ukrainy”.

W obecnej chwili, w tym szczególnie trudnym czasie, kiedy nikt nie spodziewał się, że w XXI wieku możliwe jest tak bezwzględne i anty-demokratyczne traktowanie innych, w pełni suwerennych Narodów i Państw cywilizowanej Europy, Społeczność Gminy Choroszcz chce wesprzeć naszych partnerów na Ukrainie. Stąd list, a także otwarta chęć pomocy.

Wydarzenia ostatnich lat, a tym bardziej ostatnich godzin, szczególnie wyraźnie oświetlają takie wartości jak: BEZPIECZEŃSTWO, WOLNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ, które jawią się jako bezcenny przywilej i prawo nas wszystkich. Podkreślmy to mocno: nas wszystkich. Tak więc prawo, w pełnym zakresie, przynależne również Ukraińcom.

List solidarności Choroszcz-Horochów.png

Powrót na początek strony