Gmina Choroszcz – pomoc Ukrainie i uchodźcom wojennym

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku, Polacy, w tym choroszczanie, masowo ruszyli z pomocą poszkodowanym. Po żywiołowym obywatelskim zrywie, dalsze działania wspierające ofiary działań wojennych ukonkretniają się. Wszystkich zainteresowanych pomocą w zakresie wsparcia Ukraińców, prosimy o bezpośredni kontakt i ścisłą współpracę z Gminą Choroszcz.

Pomagamy Ukrainie.jpg

Pomoc ofiarom wojny za naszą wschodnią granicą, od pierwszych chwil okupacji zainicjowały i włączyły się w nią zarówno osoby, jak i firmy prywatne, organizacje pozarządowe, a także instytucje. Gmina Choroszcz już od pierwszego dnia działań wojennych, jest w bezpośrednim kontakcie z miastem partnerskim – Horochowem k. Łucka na Ukrainie. Właśnie otrzymaliśmy list, który publikujemy poniżej niniejszego artykułu. Nasi partnerzy ukraińscy proszą w nim o konkretną pomoc, która umożliwi bezpośrednie ratowanie zdrowia i życia poszkodowanym, a mianowicie o:

- nowoczesne hełmy wojskowe;
- ochronne kamizelki kuloodporne;
- wojskowe zestawy medyczne, w tym: zaciski tamujące krwawienie, spraye do zatrzymania krwotoków; zastrzyki przeciwbólowe i przeciw krwawieniu; bandaże i opatrunki;
- śpiwory.

Jeśli ktoś z Państwa byłby skłonny do udzielenia powyższego wsparcia,
prosimy o dokonanie zakupu przedmiotów z powyższej listy i przekazanie ich do
Urzędu Miejskiego w Choroszczy
Choroszcz, ul. Dominikańska 2
czynny:
- w pon. 9.00-17.00
- wt.-pt.: 7.30-15.30

Jednocześnie informujemy, że gminy w całej Polsce, w tym także Gmina Choroszcz, uruchomiają na swoim terenie miejsca kwaterunku dla uchodźców z Ukrainy. Takie lokalizacje na terenie gminy Choroszcz już się tworzą, by przyjąć szereg ukraińskich rodzin uciekających przed wojną. Zanim jednak to nastąpi, już widzimy, że również wiele osób prywatnych udziela schronienia i pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Z tego względu prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Choroszczy, aby jak najlepiej skoordynować działania w tym zakresie.

PROSIMY, ABY:

- ZGŁASZAĆ PRZYJĘCIA UCHODŹCÓW przez Państwa – prywatne osoby: Wojewoda Podlaski obliguje nas wszystkich do tego, aby rejestrować przyjazdy – nie tylko w punktach recepcyjnych, lecz także raportować dalszy pobyt uchodźców na terenie Polski, w tym także na terenie Gminy Choroszcz. Nie chodzi tu o dane wrażliwe przyjezdnych, a jedynie o LICZBĘ OFIAR WOJNY NA UKRAINIE przebywających na terenie Polski, zarówno w prywatnych domach, jak i w zorganizowanych miejscach kwaterunku;

ZGŁASZAĆ ZAMIAR PRZYJĘCIA UCHODŹCÓW Z UKRAINY – prosimy o kontakt tych z Państwa, którzy planują zaopiekować się uchodźcami z Ukrainy, dając im schronienie i utrzymanie na terenie własnych posesji czy nieruchomości – prosimy jedynie o SZACUNKOWĄ LICZBĘ OSÓB, które planujecie Państwo przyjąć pod swój dach;

- ROZPOZNAĆ POTRZEBY GOŚCI Z UKRAINY: jakich produktów im brakuje, z jakich usług publicznych (np. opieka medyczna, socjalna, edukacyjna i inne) chcieliby skorzystać. Wówczas wspólnie uda się nam skoordynować działania. W Gminie Choroszcz na bieżąco prowadzone są zbiórki żywności, ubrań, środków czystości i materiałów higienicznych, zabawek czy gier dla dzieci i młodzieży – w związku z tym może celować z pomocą i konkretne produkty nieodpłatnie udostępniać. Aby jednak wiedzieć co zbierać, potrzebujemy znać potrzeby naszych gości z Ukrainy – również z tego względu, aby zgromadzone przez nas – z takim wysiłkiem i oddaniem – dary nie okazały się bezużyteczne.

W celu koordynacji pomocy uchodźcom z Ukrainy na terenie gminy Choroszcz, prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Choroszczy, pod nr. tel.: 85 713 22 50, w pon. w godz. 9.00-17.00, od wt. do pt. w godz. 7.30-15.30.

Gorąco prosimy wszystkich choroszczan – ludzi dobrej woli,
pomagającym uchodźcom wojennym z Ukrainy,
abyśmy skoordynowali swoje działania!

W tym celu
PROSIMY O KONTAKT Z GMINĄ CHOROSZCZ
w zakresie udzielanej pomocy
– razem łatwiej nam będzie zaoferować
ROZSĄDNĄ, CELOWANĄ POMOC POTRZEBUJĄCYM.

Zadzwoń:
85 713 22 50
w pon. w godz. 9.00-17.00,
od wt. do pt. w godz. 7.30-15.30.

JESTEŚMY GOTOWI DO WSPÓŁPRACY!
DZIĘKUJEMY ZA PAŃSTWA ZROZUMIENIE I ZAANGAŻOWANIE!

Powrót na początek strony