Niepodległą – uczcijmy razem w Choroszczy!

W 2023 roku uroczystości upamiętniające święto odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku Choroszcz rozkłada na trzy dni. Będą one wypełnione różnorodnymi działaniami, skierowanymi do mieszkańców Choroszczy i okolic. Zapraszamy, Niepodległą w Choroszczy uczcić razem!

Święto Niepodlaegłości_2023.png

W pierwszy dzień obchodów, we czwartek 9 listopada, o godz. 17.00, w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się spotkanie redakcyjne „Gazety Dzieci”, którego tematem będzie wolność. Podczas warsztatów literacko-twórczych, poruszony zostanie temat wartości patriotycznych. Nieco później, o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie w ramach XXV Kawiarenki Historycznej, organizowanej wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy. Prócz historycznej refleksji, planowana jest projekcja filmu dokumentalnego „Niepodległa” z 2018 roku. Obraz oparty jest na materiałach archiwalnych z lat 1914–1923, poddanych współczesnej obróbce graficznej. Prezentuje w układzie chronologicznym losy ziem polskich i Polaków w okresie kształtowania się II Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów. Podczas spotkania dostępne będą wydawnictwa historyczne związane z Gminą Choroszcz.

Z kolei w piątek, 10 listopada, o godz. 17.00, w siedzibie Centrum, podczas rodzinnych warsztatów twórczych będzie można zastanowić się – w sposób dosłowny i w przenośni – jak smakuje wolność. Niejednego łasucha z pewnością skuszą warsztaty wykonywania biało-czerwonych słodkości. Pod okiem specjalisty, uczestnicy będą przygotowywać lizaki, wyrabiać karmelki i lepić słodycze. Wieczorem natomiast, o godz. 19.00, już po raz ósmy akcentem choroszczańskiego świętowania odzyskania niepodległości będzie Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewać Każdy Może”, organizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Choroszczy, który w tym roku obchodził swoje 25-lecie. Spotkanie, wzorem lat ubiegłych, odbędzie się w remizie OSP w Choroszczy. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z pewnością dostarczy wielu wzruszeń i będzie okazją do wielopokoleniowej integracji. Tego dnia wybrzmią hymny, pieśni marszowe i partyzanckie, przywołana zostanie historia naszych przodków, którzy tak wiele potrafili poświęcić na rzecz wolności i niezależności. Po zakończeniu spotkania, organizatorzy odwiedzą liczne miejsca pamięci narodowej w gminie Choroszcz i wezmą udział w akcji „Światła Pamięci Niezwyciężonym” przez zapalenie zniczy m.in. w Złotorii, przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Choroszczy, czy przy Pomniku Ofiar Totalitaryzmów na pl. dr. Z. Brodowicza w Choroszczy.

Zakończeniem Narodowego Święta Niepodległości w gminie Choroszcz będą oficjalne uroczystości: 11 listopada, o godz. 9.30, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy odbędzie się msza święta za Ojczyznę. Bezpośrednio po nabożeństwie, na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, przy Pomniku Niepodległości, odbędą się uroczystości połączone ze złożeniem kwiatów i zniczy. Podczas wspólnego spotkania, pracownicy M-GCKiS będą rozdawać pamiątkowe pocztówki oraz karty edukacyjne, przypominając tym samym genezę i znaczenie polskiej pocztowej karty patriotycznej. Dla naszych przodków, cierpiących pod obcymi zaborami, poprzez symboliczne obrazy i literackie skojarzenia, była ona jedną z nielicznych możliwości okazania patriotycznych uczuć. Nagromadzenie motywów i symboli narodowych manifestowało uczucia i postawy narodowe, a same karty dawniej nie tylko uczyły historii, ale przybliżały piękno i budziły nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński,
Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz partnerzy
serdecznie zapraszają do uczestniczenia w Narodowym Święcie Niepodległości,
które w 2023 w Choroszczy odbędzie się w dniach 9-11 listopada.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapraszamy!

Organizatorzy: Gmina Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy.

Niepodległość_2023.jpg

Powrót na początek strony