O wodzie – w Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Wody obchodzony jest corocznie 22 marca. Wspominamy o nim dziś – 22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi – za sprawą społeczności Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy, która poprzez swoje działania wskazywała, że woda to kluczowy zasób naszej planety i źródło naszego życia. W 2024 roku hasło przewodnie Światowego Dnia Wody brzmiało: „Woda dla pokoju”. Uczniowie z Choroszczy celebrując to święto, zwracali uwagę na piękno i znaczenie wody, także jako czynnika znaczącego dla światowej równowagi.

Woda_banner.jpg

Woda jest podstawowym składnikiem i budulcem życia. Odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym, społecznym oraz indywidualnym każdego z nas, każdego organizmu. Celem Światowego Dnia Wody święta jest uświadomienie, że dostęp do czystej wody to prawo człowieka. Prawo, a – naukowcy i aktywiści – alarmują, że woda dla wielu ludzi czy całych narodów dziś staje się przywilejem, wszak:

- na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej,

- jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,

- oszczędzanie wody to za mało.

Z tego też względu, uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sieniewicza w Choroszczy, stworzyli szereg plakatów podejmujących tematykę wody – jako zasobu, a także jako prawa człowieka. Podkreślali, że woda jest kluczowym czynnikiem rozwoju, jak również – dziś w staje się instrumentem (często też wprost: orężem) gwarantującym pokój na świecie, ponieważ nie wszyscy ludzie na świecie mają zapewniony dostęp do wody. Uczniowie wskazywali również przyczyny braku w dostępie do wody. Rozwiązywali wodne sudoku, oglądali historię Hamady, promotorki higieny w Iraku, poznali historię Afify z Somalii i Mary z Sudanu.

W Światowy Dzień Wody uczniowie SP Choroszczy pracowali również z googlami ClassVR. Dzięki nim mieli możliwość oglądania podwodnego świata mórz i oceanów. Podglądali w trójwymiarze życie rafy koralowej, zwierząt morskich takich jak płetwale błękitne, rekiny wielorybie, delfiny itp. Choć nie bezpośrednio, ale naocznie uczniowie przekonali się jaka natura jest niesamowita, piękna i jak bardzo woda stanowi jej kluczowy, życiodajny element.

Na podst. SP Choroszcz, fot. SP Choroszcz

Powrót na początek strony