Uchodźcy z Ukrainy – pierwsze informacje

W związku z wojną na Ukrainie i napływem uchodźców wojennych z Ukrainy, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała, napisane w przystępny i czytelny sposób, ulotki informacyjne ułatwiające uchodźcom funkcjonowanie w pierwszych godzinach i dniach pobytu w Polsce. Materiały powstały w czterech wersjach językowych: ukraińskiej, rosyjskiej, angielskiej i polskiej.

war-g86da9f349_1920.jpg

Ulotka zawiera podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, opiece medycznej, a także o możliwości poszukiwania pracy, edukacji dla dzieci oraz legalizacji pobytu w Polsce wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji.

Uchodźco!

PO PRZEKROCZENIU GRANICY: Jeśli nie masz zapewnionego miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy – udaj się do Punktu Recepcyjnego. Tam uzyskasz pomoc w zakresie:
– tymczasowego zakwaterowania,
– posiłku,
– podstawowej pomocy medycznej.

Informacja: 47 721 75 75 – porozmawiasz tu po ukraińsku i rosyjsku.

LEGALIZACJA POBYTU: Jeżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy i masz gdzie spać, nie musisz rejestrować się w Punkcie Recepcyjnym ani nigdzie indziej. Możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje Cię kwarantanna z powodu COVID–19.

Ważne! Aktualnie nie musisz dodatkowo legalizować swojego pobytu – pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do Polski od 24 lutego 2022 r. są wystarczającymi dokumentami, jakich potrzebujesz.

OPIEKA MEDYCZNA: Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat.

Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer: 800 190 590 – porozmawiasz także po ukraińsku i rosyjsku.

Jeśli źle się poczujesz wieczorem i w nocy (w godz. 18.00–8.00) lub w weekend albo święta, czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich, otrzymasz poradę lekarza przez telefon. Zadzwoń na numer: 800 137 200 – porozmawiasz po ukraińsku i rosyjsku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.nfz.gov.pl.

SZKOŁA: Twoje dziecko w wieku 7–18 lat ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. W tej sprawie zadzwoń na numer: 22 34 74 708 lub napisz email na adres: ukraina–szkola@mein.gov.pl.

PRACA: Możesz podjąć legalną pracę. Wejdź na oferty.praca.gov.pl – strona jest dostępna w języku ukraińskim i rosyjskim, lub zadzwoń na numer: 19524 – tu porozmawiasz po rosyjsku.

TELEFONY ALARMOWE W POLSCE:
Policja – 997

Straż Pożarna – 998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Europejski numer alarmowy – 112

Aktualne informacje w języku ukraińskim znajdziesz na stronie www.ua.gov.pl

Ulotka informacyjna_UA_1.png Ulotka informacyjna_UA_2.png
Ulotka informacyjna_PL_1.png Ulotka informacyjna_PL_2.png
Ulotka informacyjna_EN_1.png Ulotka informacyjna_EN_2.png
Ulotka informacyjna_RU_1.png Ulotka informacyjna_RU_2.png

Fot. www.pixaby.com

Powrót na początek strony