Witajcie w naszej bajce!

Sześć pięknych, przestronnych, jasnych i świetne wyposażonych sal dydaktycznych, z czego w trzech z nich – istnieje możliwość podzielenia przestrzeni mobilną ścianą na dwa oddziały (czyli w sumie utworzenia nawet 9 oddziałów), na każdym piętrze – pełne zaplecze higieniczno-sanitarne, szerokie, przestronne jasne klatki schodowe i budynek wyposażony w windę – to, pokrótce zmiany, o jakie, po rozbudowie, została ubogacona Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy. Nowe – wprost bajkowe miejsca do nauki zyskało 120 uczniów „zerówek” i klas pierwszych. Oficjalne otwarcie nowo wybudowanego skrzydła SP Choroszcz, nastąpiło 12 lutego 2024 roku.

DSC_0168_00001_01.jpg

Na uroczystość do SP Choroszcz, na zaproszenie burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego oraz goszczących w progach nowej szkoły Pań dyrektor: Beaty Gawryluk i Barbary Cylwik, przybyli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski, Podlaska Kurator Iwona Gaweł, choroszczańscy radni miejscy, na czele z Przewodniczącą Rady Beatą Marleną Jeżerys, a także: Piotr Dojlida, Marian Kosakowski, Adam Kamieński. Kierownictwo Urzędu Miejskiego w Choroszczy, obok burmistrza Choroszczy, reprezentowali: zastępca Burmistrza – Grzegorz Gabrian, Sekretarz Gminy Choroszcz – Mirosław Zalewski, Skarbnik Gminy – Anna Radziszewska, pracownicy Urzędu Miejskiego w Choroszczy: Ewa Walkowska, Arkadiusz Radziszewski, Jacka Bielawski i Marek Sokół. Przestrzenie nowego budynku SP Choroszcz poświęcili: proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy – ks. kan. Leszek Mieczysław Struk; proboszcz parafii prawosławnej Opieki Matki Bożej w Choroszczy – ks. prot. Andrzej Bołbot. Uroczystość licznie wsparli też nauczyciele, Rada Rodziców, reprezentowana przez p. Dorotę Muczyńską. Ale gościnnymi gospodarzami i bohaterami uroczystości były dzieci – najmłodsze roczniki „zerówek” i I klas SP Choroszcz.

Dzieci przygotowały dynamiczny i pełen energii program pt. „Witajcie w naszej bajce!”, inspirowany – jak się łatwo domyślić – Akademią Pana Kleksa. Było kolorowo, muzycznie i tanecznie, a wszyscy – za sprawą świetnie przygotowanych i zaangażowanych uczniów oraz w pięknych przestrzeniach szkoły – mogli poczuć się jak w bajce; starsi – pomarzyć o edukacji w takim miejscu, a młodsi – o tym, że marzenia się spełniają i w Choroszczy mają szanse uczyć się w kolorowych, przestronnych, czystych i jasnych salach – naprawdę w doskonałych warunkach.

Nowa oświatowa inwestycja w Choroszczy powstała ekspresowo, bo w latach 2022-2023 i była realizowana jako zadanie pn. „Rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy”. Pochłonęła ponad 9,5 mln zł i była realizowana przy wsparciu Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych w latach 2022-2023 – w kwocie 4 245 750,00 zł, Województwa Podlaskiego –z dotacji Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów w wysokości 150 000,00 zł, oraz przy udziale środków Gminy Choroszcz – w wysokości blisko 5,2 mln zł.

Nowe skrzydło Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy uczniom z gminy Choroszcz było bardzo potrzebne. Dzięki temu ponad 120 dzieci zwolniło miejsca klasom I-III, zajmowanych dotąd w tzw. małej szkole. Dzięki temu najmłodsi uczniowie z Choroszczy, mogą uczyć się i w lepszych warunkach, w nowoczesnych, w pełni multimedialnych salach, i w bardzo korzystnym rozkładzie dnia oraz tygodnia. Gminie Choroszcz, mieszkańców, a tym samym – uczniów przybywa, tak więc tworzenie nowych warunków do życia, w tym – do nauki, jest szczególnie pożądane.

Powrót na początek strony