„Nad Niemnem” pięknie zaistniało nad Narwią

Pięknie jest w Izbiszczach nad Narwią, a wyjątkowo atrakcyjnie otoczenie dawnej lodowni zaprezentowało się w sobotę 9 września, kiedy wspólnie nad Narwią czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Byli z nami radni, choroszczańscy seniorzy, mieszkańcy Izbiszcz oraz liczni: mali i duzi goście. Prócz lektury, dodatkowych atrakcji M-GCKiS w Choroszczy zapewniło moc: były animacje dla dzieci, warsztaty malarskie, kolaże słowne inspirowane prozą E. Orzeszkowej, wystawa poprojektowa „Narew – rzeka ukrytych miejsc”, popcorn i ognisko z kiełbaskami. Kiedy zapadł zmrok, Teatr Latarnia zabrał nas w mądrą podróż po „Kwiat Paproci”. Wciąż mamy w pamięci to popołudnie i ten wieczór – dziękując wszystkim Państwu za przybycie, i będąc absolutnie przekonanymi, że Gmina Choroszcz to niepowtarzalne i wyjątkowo piękne miejsce do życia.

DSCF8471.JPG

Niecodzienna odsłona akcji „Narodowe Czytanie” rozpoczęła się w Izbiszczach o godzinie 15:00 – wtedy dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w pasjonujących warsztatach przyrodniczych z Narwiańskim Parkiem Narodowym oraz grach i zabawach prowadzonych przez animatorów.

Równocześnie można było podziwiać wystawę poprojektową „Narew – rzeka ukrytych miejsc”. Lokalne nazwy miejsc nad rzeką Narew zostały uwiecznione przez seniorów i młodzież z dwóch nadnarwiańskich gmin: Choroszcz i Kobylin Borzymy, tworząc niezwykłą opowieść o ich historii i kulturze. Stowarzyszenie Łączność Kryzysowa Podlasie zaproponowało z kolei wystawę radiofonii, a w niej – cyfrowe radiotelefony najnowszej generacji.

Kolejną atrakcją Narodowego Czytania w Izbiszczach było spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece M-GCKiS w Choroszczy. Członkowie DKK oddali się wspólnej twórczości, podczas pracy warsztatowej: pod instruktażem dyrektor M-GCKiS w Choroszczy – Izabeli Dąbrowskiej, tworzyli „szalone wiersze” nawiązujące do lektury tegorocznego Narodowego Czytania – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Podczas spotkania wymieniono się książkami dostarczonymi w ramach DKK i rozmawiano o przeczytanych dotychczas lekturach.

W namiocie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy – organizatora wydarzenia, przez cały czas trwania imprezy trwały warsztaty z wykorzystaniem techniki kolażu. Pod okiem instruktorki Katarzyny Magdziak, powstawały prawdziwe dzieła sztuki, których tematem przewodnim była rzeka.

Głównym punktem programu Narodowego Czytania była lektura „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Przy dźwiękach staropolskiej pieśni pt.: „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” (emitowanej przez Adama Kamieńskiego, odpowiedzialnego tego dnia za oprawę dźwiękową wydarzenia), nad rzeką Narew „Nad Niemnem” nabrało jeszcze głębszego znaczenia. Słowa Orzeszkowej, poruszające wiele istotnych tematów, dźwięczały w sercach wszystkich obecnych tego dnia w Izbiszczach. Doboru fragmentów „Nad Niemnem” do oficjalnego odczytu dokonały bibliotekarki: Ewa Stepaniuk-Dudenko oraz Paulina Krysiewicz, która tego dnia, będąc lektorką i konferansjerką, prowadziła owo kulturalno-literackie spotkanie. W oficjalnym odczycie udział wzięły władze samorządu Gminy Choroszcz: burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Beata Marlena Jeżerys, Radni Miejscy: Anna Aponowicz oraz Marian Kosakowski, sołtys wsi Izbiszcze – Karolina Krysiewicz, a także przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji z terenu gm. Choroszcz: Izabela Dąbrowska (M-GCKiS w Choroszczy), Artur Pawłuszewicz (Stowarzyszenie Kruszewskie Warzywa Herbowe), Eulalia Rutkowska (Stowarzyszenie „Chcę Żyć!”), Barbara Wiszowata (Oddział Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Choroszczy), Irena Kosakowska Kalata (Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15 w Choroszczy), Józef Waczyński (Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy), Grzegorz Krysiewicz (Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała) oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i przyjaciele choroszczańskiej biblioteki: Ewa Kulesza, Dominika Śliwonik, Danuta Niewińska, Anna Dąbrowska-Czochańska, Jan Kiszkiel, Janina Romanowska oraz Donata Adamska. Do czytania zgłosiły się również osoby chętne.

Po dawce literatury, przyszedł czas na kolejny element integracji: zapłonęło ognisko i nadnarwiańska „biesiada”, łącząca pokolenia i mieszkańców sąsiadujących ze sobą nadnarwiańskich miejscowości, weszła w kolejny etap.

Zwieńczeniem Narodowego Czytania „Nad Niemnem” nad Narwią w Izbiszczach był spektakl plenerowy „Kwiat Paproci” Teatru Latarnia. Obraz, w malowniczym otoczeniu przyrody oraz o zmierzchu zapewnił widzom wzruszenie i chwile refleksji; była to prawdziwa uczta artystyczna.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” nad Narwią w Izbiszczach w gminie Choroszczy było wyjątkową okazją do połączenia literatury i uczestnictwa w kulturze, o wielu odcieniach. Dziękujemy wszystkim za wspólne przeżycia, za zaangażowanie i współdziałanie. Czekamy na kolejne edycje Narodowego Czytania, które połączą nas jeszcze bardziej!

Tymczasem przygotowujemy się do kolejnej odsłony „Nocy Bibliotek”, która odbędzie się już 7 października br. Już teraz serdecznie zapraszamy. Szczegóły już wkrótce.

Powrót na początek strony