Walka z koronawirusem trwa – stan przed narodową kwarantanną

Rząd RP 4.11.2020 wprowadził kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od poniedziałku 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszamy także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczona będzie też działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. Zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń i zapobiec całkowitemu zamknięciu gospodarki.

Ilustracja do artykułu El-4SBxX0AEqCi3.jpg

 Najważniejsze zmiany:

  • nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
  • przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada.

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

  • zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  
  • hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
  • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych: otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
  • pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada;
  • kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada. 

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone są do 29 listopada 2020:

  • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 – obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
  • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • zawieszenie działania sanatoriów
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji, przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
  • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
  • zakaz organizowania spotkań i imprez
  • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

10 działań antykryzysowych dla firm

W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, rząd RP przygotował 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców:

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami: subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu w 2019 r. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR: umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty): zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego okresu: marzec-sierpień 2020 r. na okres: marzec 2020 r.-marzec 2021 r.,  zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże.

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją: kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską dot. możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami. Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

5. Dofinansowanie zatrudnienia: kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Dla kogo: wszystkie branże.

6. Przedłużenie postojowego: przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

7. Zwolnienie ze składek na ZUS: przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes: zwiększenie kwoty dotacji z 6- do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

9. Polityka drugiej szansy: dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji.

10. Dofinansowanie leasingu: pokrycie kosztów leasingu przez ARP. Dla kogo: branża transportowa.

Obecny czas to ostatni etap przed narodową kwarantanną

To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Wprowadzone restykcje są po to, by maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań.

Najlepsze metody walki z wirusem to: odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Do ustabilizowania sytuacji, potrzeba powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. Nowe zasady bezpieczeństwa, które wprowadzono dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków.

Wysoka liczba zakażeń

Dane wskazują, że w ostatnim czasie mobilność społeczna ponownie znacznie wzrosła. W trosce o nasze bezpieczeństwo i życie naszych bliskich musimy ograniczyć kontakty społeczne oraz przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Rada Medyczna kierowaną przez profesora Andrzeja Horbana, złożona z ekspertów (epidemiologów, wirusologów, specjalistów od zdrowia publicznego) jednoznacznie wskazuje na zagrożenia związane ze zwiększoną liczbą zachorowań. Wymiana doświadczeń i opinii epidemiologów, najnowsza wiedza na temat koronawirusa pozwala nam podejmować odpowiedzialne i niezbędne decyzje.

Zmniejszamy ryzyko kolejnych zachorowań

Prognozy pokazują, że brak nowych zasad i środków bezpieczeństwa niesie ze sobą ryzyko wysokiego wzrostu zachorowań i śmierci dodatkowych tysięcy osób. Musimy zareagować teraz, by uniknąć sytuacji kryzysowej. Nie chcemy realizacji prognoz, które przewidują, że brak dodatkowej reakcji to przyrost o 600 tys. więcej nowych chorych do końca stycznia. Nowe zasady i środki bezpieczeństwa są konieczne.

Potrzebne są zdecydowane działania

Rząd RP robi wszystko, żeby przygotować Polskę na nadchodzące tygodnie. Obecna działania to działania profilaktycznie i z myślą o przyszłości. Te podjęte kolejne trudne decyzje są konieczne, aby nie doprowadzić do krytycznej sytuacji w naszym kraju. Nie można dopuścić do całkowitego zamknięcia gospodarki. Od nas wszystkich zależy, w którym kierunku rozwinie się druga fala epidemii koronawirusa. Musimy wrócić do zbiorowej dyscypliny, przestrzegać zasad i nie bagatelizować ryzyka zakażenia się. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych.

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.


Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Powrót na początek strony