Choroszcz TV
Jeśli, zwykle ciche nadnarwiańskie Kruszewo wypełnia się autami, ludźmi, a teren wokół dawnej szkoły brzmi gwarem i muzyką, przyciąga kolorami i zapachami lokalnych przysmaków – to znak, że odbywa się w tym miejscu Ogólnopolski Dzień Ogórka. Tak też było w niedzielę 8 września br., kiedy Gmina Choroszcz zaprosiła wszystkich na 25. już edycję – ogórkowego święta. Jak przebiegało wydarzenie, zobaczmy w materiale filmowym.
W sobotę 7 września 2024 roku cała Polska ponownie ruszyła w literacką podróż ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, dzięki lekturze „Kordiana”, celebrowaliśmy twórczość Juliusza Słowackiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych. W Gminie Choroszcz „Kordiana” w 2024 roku czytaliśmy w Oliszkach. Było jednak nie tylko czytanie, ale też warsztaty plastyczno-literackie, jak również koncert zespołu "Plateau" z projektem "Grechuta". Zobaczmy jak to wydarzenie przebiegało.
Sobotnie popołudnie 31 sierpnia, choć dało się we znaki deszczem, nie przeszkodziło uczestnikom dobrze bawić się na Stadionie Miejskim w Choroszczy podczas corocznego pikniku rodzinnego Pożegnanie Wakacji. Były, ulubione przez dzieci animacje, bańki mydlane i słodkości, pokaz sprzętu wojskowego, a także strefa chilloutu, przestrzenne szachy i aktywności sportowe, m.in. wyścigi rowerowe dla dzieci, Retro Nordic Walking dla seniorów oraz Mecz Retro Ligi. Czy warto smucić się, że minęły wakacje? Nie, zdecydowanie nie warto! Gorące lato za nami, a jak wyglądało Pożegnanie wakacji w Choroszczy, zobaczmy w materiale filmowym.
Pierwsza niedziela sierpnia, jak co roku w Choroszczy, minęła gwarnie i kolorowo. Zarówno mieszkańcy Choroszczy, jak licznie przybyli goście wzięli udział w 35. edycji Jarmarku Dominikańskiego. Przygotowane atrakcje pozwoliły im na spędzenie słonecznej niedzieli rodzinnie, a także ciesząc się wieloma ciekawymi atrakcjami kulturalnymi, muzycznymi i edukacyjnymi. Wspaniale oddaje to materiał filmowy. Zapraszamy do obejrzenia go.
Czternastego o czternastej – to była ciekawa kombinacja zwiastująca atrakcje czekające na uczestników festynu rodzinnego w Klepaczach. Jak było? Teren przy OSP Klepacze aż pękał w szwach: były zabawy na dmuchańcach, animacje, przejażdżki konno, pokaz zabytkowych aut, sprzętu strażackiego i grupy ratowniczej. Były też stoiska handlowe i promocyjne. Na scenie wystąpili: Klepaczanki i Narwianie oraz Racisova, a także gwiazda wieczoru – Magda Niewińska. Zresztą, zobaczcie Państwo sami w przygotowanym materiale filmowym.
Gmina Choroszcz zdobyła zaszczytne 2. miejsce podczas Spartakiady Samorządowej w 2024 roku. Pokonała sześć drużyn i blisko 200 zawodników i zawodniczek, którzy startowali w 16 konkurencjach, m.in. w: starciu tytanów (przeciąganie liny), strongmanie i strongwoman (przerzucanie opony), rzuci do kosza, kiszeniu kasy, rzutkach, piłkarzykach siatkówce plażowej, piłce nożnej, wyścigach skrzynek, wodzie na młyn, dwóch ogniach, trójboju władz i... otwieraniu urzędu. W finałowej klasyfikacji, debiutujące Poświętne wywalczyło 8. lokatę, Suraż – 7., Starostwo Powiatowe w Białymstoku było na 6. Zawady zajęły 5. miejsce, Zabłudów – 4. Na podium stanęli: na trzecim miejscu – Wasilków. Gminie Choroszcz zaledwie 1 punktu zabrakło do mistrza – Gminy Łapy. Niemniej jest to wspaniały wynik i dobre samorządowe spotkanie.
Wielofunkcyjne boisko do siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki, 4-torowa bieżnia lekkoatletyczna wraz ze skocznią do skoku w dal – to infrastruktura za szkołą, a przed budynkiem SP Złotoria, tuż obok siłowni pod chmurką: plac zabaw. W taką nową infrastrukturę sportową i rekreacyjną została wyposażona szkoła w Złotorii, a z nią – cała miejscowość. Oficjalne otwarcie kompleksu sportowego odbyło się w poniedziałek 3 czerwca.
Piłka nożna, siatkówka, a także lekka atletyka, w tym: biegi sprinterskie i długodystansowe, skok w dal, trójskok i pchnięcie kulą – między innymi takie aktywności i umiejętności sportowe już kształtują uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy na nowym kompleksie sportowym powstałym wokół szkoły. W piękny słoneczny piątek 17 maja oficjalnie został oddany do użytku – z udziałem znamienitych gości oraz choroszczańskiej społeczności szkolnej. Zobaczmy!
Jan Paweł II – jako Lolek, jeżdżący na nartach, grający w piłkę, pływający kajakiem, ale przede wszystkim jako papież i święty, ojciec i przyjaciel – w co najmniej tylu odsłonach przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy przedstawiły sylwetkę Jana Pawła II. Patrona, którego imię przedszkole w Choroszczy przyjęło 20 lat temu. A 5 kwietnia 2024 roku celebrowało okrągły Jubileusz. Piękny papieski Jubileusz.
Szanowni Państwo, serdecznie życzymy, by Święta Zmartwychwstania Pańskiego, ubogacały nas mądrością swojej tradycji, która niech będzie dla nas wszystkich źródłem siły, mocy i wiary. Niech świąteczna światłość rozjaśnia nasze dni, obdarowując nowymi szczęśliwymi przeżyciami i optymizmem. Wesołego Alleluja!
50 lat temu, wypowiadając sakramentalne „Tak”, z ufnością przyrzekali sobie dzielić razem dobre i złe chwile. A w środę 27 marca przyjęli zaproszenie Gminy Choroszcz, by wspólnie, w uroczystej i podniosłej atmosferze, choć przez chwilę, przeżyć ten moment ponownie. Podczas uroczystości Złotych Godów w 2024 roku w Choroszczy, obecnych było blisko 70 par małżeńskich. Wszyscy razem, pięknie ubrani, wciąż trzymający się za ręce i pomagający sobie nawzajem. Współuczestniczenie w tym wydarzeniu – również dla nas-organizatorów było cennym przeżyciem.
Rynek 11 Listopada w Choroszczy w sobotę 23 marca 2024 roku zapełnił się wojskowymi mundurami, biało-czerwonymi flagami, znamienitymi gośćmi – wszyscy w podniosłej atmosferze uczestniczyli w uroczystej przysiędze 40 żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Cieszymy się, że progi gościnniej Choroszczy są cenioną przestrzenią tak zacnych uroczystości. Dziękujemy wszystkim Państwu za tak liczną obecność!
Międzynarodowy Dzień Kobiet w 2024 roku w Choroszczy był okazją do świętowania – przy czym nie tylko jednego dnia, tradycyjnie 8 marca, ale wiele dni. Choroszcz bowiem zaproponowała kobietom serię wydarzeń kulturalnych, centrum których stanowiła celebracja talentu, pasji i siły kobiet. Dzień Kobiet w 2024 roku w Choroszczy był różnorodny, rozwijający, atrakcyjny – radosny!
„Choroszcz 1919-2023. Liderzy, mandatariusze, społecznicy” – to najnowsza publikacja Gminy Choroszcz. Promocja wydawnictwa odbyła się w niedzielę 18 lutego 2024 roku, w ramach XXVII Kawiarenki Historycznej z okazji 105. rocznicy Wyzwolenia Choroszczy. To wyjątkowe wydawnictwo, które koncentruje się wokół ponad 100-letniej historii Choroszczy – zarówno Miasta, jak i Gminy – co ukazane zostało przez pryzmat sylwetek włodarzy Choroszczy od 1919 roku po czasy współczesne. To portret indywidualności, ale też całych formacji i grup społecznych. Książkę tworzyli zawodowi historycy, jak również miłośnicy i pasjonaci historii. A samo wydarzenie miała charakter – ze wszech miar – wyjątkowy. Doskonale obrazuje to materiał filmowy.
Ponad 100 uczestników z Gminy Choroszcz oraz spoza jej terenu, starsi, młodsi, w pełni sprawni i niekiedy też schorowani, indywidualnie oraz całymi rodzinami – w pięknej atmosferze sportowej rywalizacji fair play, stawiło się w Choroszczy 17 lutego, by wspólnie pobiec, a na trasie rodzinnej – przejść się dla Wyzwolonej. Były piękne emocje! Co ukazuje materiał filmowy.
Z takim wesołym zawołaniem w poniedziałek 12 lutego oficjalnie otworzyliśmy naszą nowo rozbudowaną Szkołę Podstawową w Choroszczy. W ekspresowym czasie: w latach 2022-2023 stworzyliśmy 6 pięknych, przestronnych, jasnych i świetne wyposażonych sal dydaktycznych, na każdym piętrze – pełne zaplecze higieniczno-sanitarne, szerokie, przestronne jasne klatki schodowe i budynek wyposażony w windę. To nowe – wprost bajkowe miejsce do nauki – przyjęło 120 uczniów „0” i klas I. Cieszymy się, że naszym najmłodszym choroszczanom możemy stworzyć tak dobre warunki do nauki. Zresztą, zobaczcie Państwo sami!
W weekend 20-21 stycznia br. w Choroszczy odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 161 rocznice wybuchu powstania styczniowego. Koncentrowały się wokół Kawiarenki Historycznej, jak również tradycyjnych obchodów patriotyczno-religijnych. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z uroczystości.
W niedzielne popołudnie, 28 stycznia w świetlicy OSP w Klepaczach odbyła się zabawa choinkowa. Wzięła w niej udział ponad setka dzieci z Klepacz i okolicznych miejscowości. Byli też dorośli, m.in.: członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Marek Malinowski oraz Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Było fantastycznie! Goście doskonale bawili się na magicznym show komediowym oraz występie teatrzyku CoNieco. Na miłośników przekąsek czekała wata cukrowa i pachnący popcorn, a dzięki ściance do zdjęć, pamiątkowe fotografie wyszły naprawdę wyjątkowo. Nie zabrakło również Świętego Mikołaja i prezentów! Zobaczcie!
Nowa remiza strażacka, nowy samochód pożarniczo-gaśniczy, wielu zaproszonych znamienitych gości, w tym, m. in.: Stefan Krajewski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, st. bryg. Paweł Piotr Ostrowski Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Marcin Bielakowicz Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Dariusz Koc Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, radni miejscy i inni samorządowcy, a także strażacy-ochotnicy oraz mieszkańcy uroczyście świętujący piękny Jubileusz 75-lecia istnienia – w takich okolicznościach upłynęła sobota 28 października. Było bardzo elegancko, dostojnie i uroczyście. Dzień ten z pewnością zapisze się w historii miejscowości Pańki historycznymi zgłoskami.
Przez cały 2023 rok, decyzją Sejmu RP, obchodzona jest 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W Choroszczy to wydarzenie jest celebrowane w sposób szczególny. Poza uroczystościami odbywającymi się na choroszczańskiej „Szubienicy” w styczniu każdego roku, także październik to czas wspomnienia owego zrywu narodowego. Pod koniec października 1863 roku, za udział w powstaniu, zostali bowiem straceni czterej parafianie z Choroszczy. Z tej okazji, w 2023 roku w dniach 26 i 27 października Gmina Choroszcz zaprosiła do upamiętnienia owych wydarzeń i osób – pod postacią złożenia wieńców i zniczy pod Mogiłą Powstańczą, a także w postaci prezentacji publikacji książkowej. Zobaczmy materiał filmowy z tych wydarzeń.
Wyjątkowe zaangażowanie i aktywizacja Srebrnych Mieszkańców Gminy Choroszcz, pomoc, wsparcie, kreatywność, pomysłowość i pracowitość we wszelkich działaniach na rzecz doskonalenia naszej Gminy i jej Społeczności – to cechy Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15 w Choroszczy, które w środę 25 października zorganizowali Dzień Seniora. Zobaczmy jak przebiegała owa wielopokoleniowa, ciepła i serdeczne uroczystość.
Już nie przedszkolaki, a pełnoprawni członkowie społeczności szkolnej – ponad 100 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy została pasowana na uczniów przez burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego i dyrektor szkoły – Panią Ewę Zalewską. Dzieci były doskonale przygotowane, a samo pasowanie było wielkim świętem i głębokim przeżyciem.
Blisko hektarowa działka gminna, z przestronną wiatą, w ostatnim czasie uzupełniona o plac zabaw dla dzieci oraz siłownię „pod chmurką” – dla starszych użytkowników, zostały uroczyście otwarte w środę 20 września. Było to wydarzenie wyjątkowo wspólnotowe i pełne atrakcji: mieszkańcy mogli spotkać się ze sobą w większym sołeckim gronie, z Burmistrzem Choroszczy porozmawiać o dalszych planach rozwoju miejscowości, dzieci z kolei oddały się zabawom przy zabawkach oraz przygotowanym na tę okoliczność – wesołym animacjom. Zobaczmy to w przygotowanym materiale filmowym.
W malowniczych Izbiszczach nad Narwią w sobotę 9 września wspólnie pochyliliśmy się nad lekturą „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – z radnymi, seniorami, mieszkańcami Izbiszcz oraz zaproszonymi gośćmi. A tych w sobotnie, bardzo ciepłe, popołudnie było wielu, bo i atrakcji było co niemiara. Teren rekreacyjny przy dawnej zabytkowej lodowni w Izbiszczach, na nowo uporządkowany, z czystą przestrzenią na ognisko, zaprosił dzieci animacjami i warsztatami malarskimi, młodzież i dorosłych – warsztatami językowymi, wystawą projektu „Narew – rzeka ukrytych miejsc”, popcornem, ogniskiem z kiełbaskami. Gdy zapadł zmrok, Teatr Latarnia zabrał nas w mądrą podróż po „Kwiat Paproci”. Narodowe Czytanie w 2023 roku w Izbiszczach stworzyło ofertę uczestnictwa w kulturze – urozmaiconą i otwartą, i utwierdziło nas w przekonaniu w jak pięknym miejscu mieszkamy. Zobaczmy to!
Moc wystawców i producentów, szereg instytucji partnerskich współpracujących z Gminą Choroszcz, muzyka oraz gwar dzieci biorących udział w animacjach, zmagania uczestników w „ogórkowych” konkursach, wspólne tańce, jedzenie, spotkania, po prostu: życzliwe biesiadowanie – takimi słowami, choć w ogromnym skrócie, można określić 24. Ogólnopolski Dzień Ogórka. Doroczne święto odbyło się w pierwszą niedzielę września w malowniczym Kruszewie n. Narwią. Słowa to za mało, żeby poczuć atmosferę tego dnia, który jest z nami niemal od ćwierć wieku! Zapraszamy, by – za sprawą materiału filmowego, poczuć gościnność Kruszewa i całej Gminy Choroszcz.
Ponad 400m2 przestrzeni do zabawy i rekreacji – podkreślmy: bezpiecznej, której centrum stanowi system 11 kolorowych elementów placu zabaw dla dzieci, plus dodatkowo: miękkie piaskowe podłoże, a także obok – przestronna i elegancka wiata z wygodnymi ławeczkami i funkcjonalnymi koszami na śmieci – to najważniejsze punkty nowo zagospodarowanej przestrzeni w Krupnikach. Uroczyste jej otwarcie nastąpiło w środku lata – w czwartek 3 sierpnia. Doskonale oddaje to przygotowany film – zapraszamy do obejrzenia go.
Podczas szczególnego czasu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego odbywamy ważną drogę: od śmierci do życia, od smutku do radości, od niepewności do nadziei. Niech okres Wielkiej Nocy stanie się dla wszystkich nas źródłem siły, mocy i wiary. Niech świąteczne światło da pozytywną energię, optymizm i siłę. Wesołego Alleluja!
„Krzyż to jest brama Pana, jeśli chcesz, przez nią wejdź” – wokół takiego komunikatu: pełnego nadziei wobec naszej ludzkiej decyzji i sprawczości, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy przygotowała Pasję – wybrane sceny z życia i męki Pańskiej. Pasja w wykonaniu młodzieży nie była tylko spektaklem, choć była przedstawieniem doskonale zainscenizowanym i kunsztownie aktorsko oraz muzycznie zrealizowanym. Właśnie za sprawą zaangażowania młodych aktorów oraz opiekujących się nimi pedagogów – dla wszystkich stała się prawdziwym, głębokim i wzruszającym doświadczeniem. Jakim? Zobaczmy w materiale filmowym.
Choroszczańscy Żydzi. Nasi sąsiedzi… Od nich kupowaliśmy chleb, materiały, rozmaite sprzęty… Nasi dziadkowie bawili się z nimi na podwórkach, odwiedzali się wzajemnie, śmiali się, dokazywali lub frasowali się nad kłopotami. Bracia mojżeszowi piastowali też w Choroszczy wysokie społeczne funkcje. Obecni w grodzie nad Horodnianką od XV wieku, w 1942 roku musieli ją opuścić – 2 listopada tegoż roku zostali wywiezieni do Białegostoku, skąd trafili do Obozu Zagłady w Treblince. Choroszcz, po 80 latach, uroczyście wspomniała żydowską społeczność.
VOLVO FLD3C FL – to imię nowego towarzysza strażaków-ochotników z OSP Choroszcz. Świętowali zacną, bo 110 rocznicę swego istnienia. Rynek z tej okazji zapełnił się eleganckimi kolorami – głównie granatem i czerwienią, a to za sprawą odświętnie ubranych strażaków, wysokich rangą gości, którzy zaszczycili Choroszcz swoją obecnością oraz oczywiście dzięki niemu – średniemu samochodowi specjalnemu pożarniczemu ratowniczo-gaśniczemu. Jak przebiegały historyczne uroczystości, pokazuje materiał filmowy. Zapraszamy do obejrzenia!
Barwnie, różnorodnie, radośnie i obficie – tak ugościł nas Jarmark Dominikański, który w pierwszą niedzielę sierpnia br., po raz 33. odbył się w Choroszczy. W Parku Pałacowym przy Letniej Rezydencji Branickich na wiele godzin zatrzymali się wystawcy i animatorzy, z których ofert korzystali licznie przybyli goście. 33. Jarmark Dominikański nawiązywał do tradycji, ale oferował również atrakcyjne nowości. Jakie? I czy goście byli zadowoleni? Zobaczcie Państwo w relacji filmowej.
Ruszczany – to jedna z najstarszych osad w Gminie Choroszcz. Przez lata mieszkańcy miejscowości narzekali na okropny kurz, a po deszczach – na uciążliwe błoto. Od niedawna to się zmieniło – odkąd powstała nowa droga, ruszczanianie odetchnęli, a Ruszczany wypiękniały. Symbolicznego otwarcia nowego szlaku dokonano w środę 8 czerwca 2022r.
Ponoć jeśli mamy więcej marzeń niż wspomnień – jesteśmy dziećmi. I to niezależnie od wieku. Trudno się z tą mądrością nie zgodzić… A czy podczas rodzinnego festynu z okazji Dnia Dziecka w niedzielę 29 maja na Błoniach w Choroszczy udało się marzenia spełnić? Może wobec młodszych? A wobec starszych uczestników rodzinnego festynu – może udało się marzenia przypomnieć lub wręcz rozbudzić?
Szanowni Państwo! Święto Wielkiej Nocy to czas odradzania się wiary w potęgę Najwyższego, a wraz z Nim – w siłę człowieka. Jest to więc czas otuchy i nadziei. W tym szczególnym momencie serdecznie życzę, aby Święta Wielkanocne przyniosły pokój, zrozumienie oraz wzajemną życzliwość – tak bardzo nam wszystkim potrzebne. Niech to, co najcenniejsze odradza się wokół i stanie się trwałym źródłem uszlachetniania ducha. Wesołego Alleluja!
W 190. rocznicę insurekcji listopadowej, w Dzień Podchorążego – obchodzony w Wojsku Polskim na pamiątkę ataku na Belweder uczniów Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie – w choroszczańskiej Złotorii 29 listopada 2021 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie nowego miejsca pamięci – pomnika Walk pod Złotorią 1831 roku.
Cztery klasy pierwsze Szkoły Podstawowej w Choroszczy w piątek 26 listopada 2021 roku złożyły uroczyste ślubowanie. Po raz drugi w historii Szkoły – ze względu na panującą pandemię – wydarzenie to odbyło się w reżimie sanitarnym: każda klasa ślubowała osobno, jedynie z udziałem Pań Wychowawczyń i dosłownie kilkorga gości. Niezależnie od trudnych i nieco smutnych okoliczności, uczniowie do ślubowana wspaniale się przygotowali: wykonując piosenki czy recytując wiersze, które opowiadały o tym, jak dobrze do nowej – pełnoprawnej roli ucznia są przygotowani. I rzeczywiście oraz bezsprzecznie – są!
Roboty przechadzające się po Choroszczy, geometryczny Rynek 11 Listopada z prostokątnymi chmurami na niebie, letnia Rezydencja Branickich z balustradą z koronki i dachem z patyczków… O czym mowa? To nowa wystawa młodych artystów, która stanęła na patio przy Przedszkolu Samorządowym im. Jana Pawła II w Choroszczy. Wystawa jest zwieńczeniem konkursu plastycznego „Gmina Choroszcz i nasze SUPER-MOCE!” zorganizowanego w Przedszkolu w ramach projektu „Dobry Start – edukacja przedszkolna w Gminie Choroszcz”. Jego podsumowanie, obok uroczystości Dnia Edukacji Narodowej oraz XVIII rocznicy nadania Przedszkolu – imienia Jana Pawła II, było jednym z 3 filarów potrójnego święta, które odbyło się w Przedszkolu 15 października 2021 roku.
Nie tylko remont drogi, ale stworzenie nowego połączenia komunikacyjnego oraz budowa mostu – to nowa realizacja drogowa, która powstała w Gminie Choroszcz. Uroczystość zakończenia inwestycji oraz symboliczne oddanie do użytku nowej drogi gminnej, Choroszcz świętowała w czwartek 16 września 2021 roku.
Jeśli ogórek, to z dużym prawdopodobieństwem Podlasie, a jeśli ogórek z Podlasia, to na pewno z Kruszewa. Wiedzą o tym miłośnicy tego warzywa i uczestnicy corocznego jego święta. A z pewnością wiedzą to ci, którzy przybyli do malowniczego Kruszewa nad Narwią 5 września 2021 roku na 22. Ogólnopolski Dzień Ogórka.
W ostatni dzień sierpnia br. Bulwary w Choroszczy zapełniły się dziećmi, młodzieżą, a także seniorami i całymi rodzinami – wszystkimi, którzy tegorocznym wakacjom postanowili powiedzieć słoneczne „Do widzenia!”. Pogoda przysłała ciepłe słońce, a uczestnicy wielopokoleniowego pikniku dopełnili reszty: było wesoło, aktywnie i pysznie. Czy się udało? Zobaczmy materiał filmowy.
Otwarciu tej drogi gminnej – ulicy Zastawie II w Choroszczy towarzyszyły kwestie ostateczne – na szczęście, głównie symbolicznie: od 2020 roku czekaliśmy na odpowiedni niepandemiczny moment, a kiedy już to się stało 2 lipca 2021 roku, w dniu otwarcia wprost ścigaliśmy się z nawałnicą. Obecni na otwarciu mieszkańcy ulicy szczerze wątpili, by kiedykolwiek zmodernizowanie odcinka było możliwe, a jednak, jak mówili: „za swego życia”, doczekali się. Budowa ulicy Zastawie II była też godnym wspomnieniem śp. Piotra Tymińskiego, dawnego radnego Rady Miejskiej w Choroszczy, który przez wiele lat zabiegał o tę drogę. Ostatecznie: udało się!
Burmistrz Choroszczy wraz ze współorganizatorami zapraszają 1 sierpnia br. na 32. Jarmark Dominikański w Choroszczy. Czy w tym roku przestrzeń przy letniej rezydencji Branickich w Choroszczy zdominują mężczyźni, a atmosfera będzie przepełniona testosteronem? Wszak tym razem patrzą na nas przenikliwe oczy jegomościa z plakatu jarmarkowego, będą warsztaty z pracownikami Muzeum Wojska w Białymstoku, kapele, które wystąpią podczas jarmarku składy mają zaiste męskie, a i gwiazda wieczoru – Szymon Wydra&Carpe Diem tętnią najprawdziwszą męską mocą. Coś czujemy, że będzie się działo! Zapraszamy, by się o tym osobiście przekonać! A ponieważ Jarmark Dominikański odbywa się na pamiątkę Św. Dominika, którego dzień imieniem przypada na początku sierpnia, szczególnie gorąco zapraszamy na Jarmark wszystkich Dominików! Przybywajcie młodsi i starsi, z przyjaciółmi i rodzinami, solo – ale przybywajcie wszyscy: wykonajmy wspólnie – „Dominikowe” zdjęcie i odbierzcie inne atrakcyjne niespodzianki!