Kulturalne podróże z choroszczańskim M-GCKiS

Być może lekko zapomniany, a funkcjonujący kilka lat temu w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy Klub Turysty Kulturalnego, wznawia swoje działania – wzbogacony o nowe pomysły. Jeśli jesteś miłośnikiem teatru, muzyki czy generalnie: sztuki, nie przegap okazji dołączenia do klubu i doświadczenia niezapomnianych wyjazdów kulturalnych. W ramach inicjatywy i we współpracy z instytucjami kultury i turystyki M-GCKiS w Choroszczy planować będzie wspólne podróże mające na celu zapoznawanie się z przyrodą, folklorem i sztuką, zarówno do bliskich Choroszczy podlaskich instytucji, jak również tych poza granicami województwa podlaskiego.

KlubTurystyKulturalnego_banner.png

Pierwszy wyjazd już w sobotę 21 października do Białostockiego Teatru Lalek, na „Zemstę” Aleksandra Fredry. Spektakl zaczyna się o godz. 18:00, ale przed jego rozpoczęciem, Klub Turysty Kulturalnego z Choroszczy zajrzy do Piwnicy Lalek, gdzie spotka bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki BTL-owskiej Piwnicy pochodzą z lat 60. XX w., zawiera ona kostiumy i całe fragmenty dekoracji, które niejednego widza przeniosą w świat przeszłości. To istny labirynt, po którym można krążyć, oddawać się wspomnieniom, ale też rozkoszować się prawdziwymi dziełami sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów teatru lalek drugiej poł. XX w. i współcześnie.

Z kolei 10 grudnia Klubu Turysty Kulturalnego z Choroszczy
zaprasza na wyjazd do Opery i Filharmonii Podlaskiej na „Wesołą Wdówkę”.
Spektakl odbędzie się o godz. 18:00, wyjazd planowany jest na godz. 17:00 – spod budynku M-GCKiS w Choroszczy.

WESOŁA WDÓWKA (opis operetki ze strony OiFP w Białymstoku): Skomponowana w roku 1905 do libretta Victora Léona oraz Leo Steina operetka, swoją prapremierę miała na deskach Theater an der Wien w Wiedniu 30 grudnia 1905 roku. Chociaż początkowo zarówno reakcje publiczności, jak i opinie krytyków były niepochlebne, „Wesoła wdówka” szybko zyskała ogromną popularność. W Polsce pierwszy raz wystawiono ją w Warszawie, już po roku od wiedeńskiej premiery (16 listopada). Dzisiaj refren słynnego duetu dwójki głównych bohaterów – Hanny Glawari oraz hrabiego Daniły – „Usta milczą, dusza śpiewa”, potrafi zanucić chyba każdy.

Zaliczane do klasyki repertuaru operetkowego dzieło zagości również na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, w polskiej wersji językowej, autorstwa Jerzego Jurandota i Józefa Słotwińskiego, w przekładzie Michała Znanieckiego.

Operetka Franza Lehára opowiada o perypetiach tytułowej wdówki – Hanny, obywatelki wymyślonego Księstwa Pontevedry, bajecznie bogatej, dzięki spadkowi po mężu – bankierze. Co może zrobić kobieta w takiej sytuacji? Wyjechać na przykład do… Paryża, szaleć i zakochać się! A jeśli miłość doprowadzi do małżeństwa z cudzoziemcem? Wtedy z kraju wyjadą również pieniądze, co przyprawia o kołatanie serca ministra skarbu Pontevedry. Intrygi i sekrety – to wszystko, by podstępnie odwieść Hannę od potencjalnego zamążpójścia. Czy splot zdarzeń doprowadzi do szczęśliwego zakończenia?

Jedno jest pewne – będzie nas cieszyć wspaniała muzyka Franza Lehára w znakomitym wykonaniu.

wesola_wdowka-1-1086x1536.png

Koszt wyjazdu: bilet normalny: 110 zł, ulgowy: 102 zł (uczniowie, studenci, emeryci – po poświadczeniu stosowną legitymacją). W cenie zawarty jest bilet wstępu na operetkę, a także transport wraz z ubezpieczeniem oraz opieka organizatora.

Zapisy: do 31 października br. pod numerem tel.: 85 719 14 31 lub osobiście w biurze M-GCKiS (Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29)

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy!

Powrót na początek strony